понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne sztachety inaczej żywop��ot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Płoty roślinne w większości wypadków spełniają funkcje ogrodzenia, lecz częstokroć służą i za ozdobę. Na ogól takie ogrodzenie z plastiku buduje się w nasłonecznionych miejscach, gdzie ekspresowo wzrastają i silnie gęstnieją. Co niemiara wdzięku maja również takie rosnące ploty, jakie prowadza poprzez cieniste katy skweru. Ciemna zieleń liści z przezroczysta tu i ówdzie gmatwanina witek albo kwiatami konstruują zajmujące spojrzenie obrazki, natomiast ożywcza wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , powoduje iż nawet krótki spacer w pobliżu takiego ogrodzenia uspokaja a także relaksuje.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, trzeba uwzględnić funkcje takiego ogrodzenia, warunki które przeważają w skwerze, a także nasze upodobania a także czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju same wzrastają, często także ekspansywnie rozkwitają, ale chcą również dużo miejsca. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenia plastykowe mogą być niezwykle wysmukłe, choć trzeba je regularnie zmniejszać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są tez koszty nabycia roślin na parkan.Jest zatem nad czym się myśleć, bo takie plot komponuje się na lata, niekiedy nawet na pokolenia.


Na ogól wystarczający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwykły, niesłychanie popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on wiele walorów:
•jest mało wymagający,
•odpowiednio znosi susze,
•ekspresowo rośnie,
•regularnie podcinany ślicznie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeżeli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałązek aranżuje nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zastąpić irga błyszcząca - jesienią bajecznie się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. gatunki o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się użytecznymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją formować tylko od strony ogrodu, i cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Niezwykle wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie z Winylu stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zacienia okoliczne budynki i ulice. Aby utworzyć taki parkan rośliny sadzimy naokoło granic posesji. O ile mamy mnóstwo miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Gdy pragniemy by nasze żywe ogrodzenie było niesłychanie wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich obcinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий