среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenie te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało fachowym ślepiem trudno je odróżni��.

Wprawdzie głazy ogrodzenie te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało fachowym ślepiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, bezproblemowej obróbce oraz względnie atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najłatwiej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka albo od razu ociosuje, umieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przekazuje do miejsca budowy ploty z plastiku na plot i bramę ze sztachet. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scalony spoiwem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz podstawy zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor kamieni na balaski z Winylu na plot i furtkę sztachetowa, przybierają one wtenczas przeróżne pigmenty czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak potężnych złóż wycina się najogromniejsze bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne wolno też siekać na sześciany o symetrycznych zarysach, wykorzystywane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno także je porcjować przy pomocy specjalnych klinów i dłut na małe, nierównych kształtów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety Winylowe stosuje się także wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zgromadzonych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na ogrodzenie z plastyku z Elblągu na plot i furtkę ogrodzeniowa. Nadają się jednak po największej części do stosowania wewnątrz, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przydają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru i własnych upodobań kształt kamiennych tafel może być różny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów czy też kwadratów. Murki a także ploty z plastiku na plot i furtę ze sztachet wznosi się z skał różnorodnego układu, zestawionych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. O ile płot powstaje z kafli o nieregularnych kształtach, wypada je adekwatnie łączyć tzn. tak, iżby postać każdego następnego łączył się z poprzedzającym. Aby takie płot było stabilne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe szczeliny w środku wolno wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych i innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenie PCV należą do głazów mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur prędko niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Bez trudu przerastają również mchem a także wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań albo rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać kurzu z powierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Sprofilowane fabryki sprzątają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego polerowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pragniemy, ażeby głazy na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий